OLYMPIC VOLLEYBALL HISTORY

http://www.Volleyball.ORG/


COMPLETE OLYMPIC HISTORY

HISTORY OF OLYMPIC VOLLEYBALL RESULTS

 

VOLLEYBALL, 1964 -

BEACH VOLLEYBALL, 1996 -


1964 - Tokyo, Japan   

10-24 October 1964

*First Olympics with Volleyball

 

WOMEN INDOOR RESULTS:
 GOLD    1. Japan
        Masae Kasai/Emiko Miyamoto/Kinuko Tanida/Yuriko Handa/Yoshiko Matsumura/Sata Isobe/Katsumi Matsumura/
      Yoko Shinozaki/Setsuko Sasaki/Yuko Fujimoto/Masako Kondo/Ayano Shibuki Coach: Hirofumi Daimatsu
 
 SILVER  2. USSR
      Nelly Abramova/Astra Biltauer/Ljudmila Buldakova/Lyudmila Gureyeva/Valentina Kamenek/Marita Katusheva/
      Ninel Lukanina/Valentina Mishak/Tatiana Roschina/Inna Ryzkal/Antonia Ryschova/Tamara Tikhonina
         
 BRONZE  3. Poland
      Krystyna Czajkowska/Maria Golimowska/Krystyna Jakubowska/Danuta Kordaczuk/Krystyna Krupowa/Josefa Ledwignowa/
      Jadwiga Marko/Jadwiga Rutkowska/Maria Sliwkowa/Zofia Szczesniewska
         
         5. USA (6 teams, 4-1 record in round robin event)
              Jean Gaertner
              Lou Galloway
              Barbara Harweth
              Patti Lucas-Bright
              Linda Murphy
              Gail O'Rourke
              Nancy Owen
              Mary Jo Peppler
              Mary Margaret Perry
              Sharon Peterson
              Verneda Thomas
              Jane Ward
              Head Coach: W.P. "Doc" Burroughs

MEN INDOOR RESULTS


 GOLD    1. USSR
        Yvan Buagyenkov/Nikolai Burobin/Yuri Chesnokov/Vasha Kacharava/Valeri Kalatschikhin/Vitali Kovalenko/
      Stanislav Lyugaylo/Georgy Mondzolevsky/Yuri Poyarkov/Eduard Sibiryakov/Yuri Vengerovsky/Dmitir Voskoboynikov
 
 SILVER  2. Czechoslovakia
      Milan Cuda/Bohumil Golian/Zdenek Humhal/Petr Kop/Josef Labuda/Josef Musil/Karel Paulus/Boris Perusic/
      Pavel Schenk/Vaclav Smidl/Josef Sorm/Ladislav Toman
         
 BRONZE  3. Japan
      Yutaka Demachi/Tsutomu Koyama/Sadatoshi Sugahara/Naohiro Ikeda/Yasutaka Sato/Toshiaki Kosedo/
      Tokihiko Higuchi/Masayuki Minami/Takeshi Tokutomi/Teruhisa Moriyama/Yuzo Nakamura/Katsutoshi Nekoda

         9. USA  (2-7 record in round-robin event)
      Mike Bright/Barry Brown/Keith Erickson/Bill Griebenow/Richard Hammer/Jacob Highland/Ron Lang/

      Charles Nelson/Mike O'Hara/Bill Olsson/Ernie Suwara/Pedro Velsaco
      Head Coach:Harry Wilson, Assistant: Colonel Burt DeGroot


1968- Mexico City, Mexico

12-27 October 1968

 

WOMEN INDOOR RESULTS


 GOLD    1. USSR
              Inna Ryskal/Vera Douiounova/Tatiana Tretiakova/
      Nina Smoleeva/Rosa Salikhova/Ljudmila Buldakova/
      Tatiana Gonobobleva/Lyubov Turina/Galina Leontieva/
      Tatiana Sarycheva
 
 SILVER  2. Japan
              Setsuko Yoshida/Suzue Takayama/Toyoko Iwahara/ 
              Yukiyo Kojima/Sachiko Fukunaka/Kunie Shishikura/
              Setsuko Inoue/Sumie Oinuma/Keiko Hama
         
 BRONZE  3. Poland
              Krystyna Czajkowska/Jozefa Ledwigowa/Elizbieta Porzec/
              Wanda Wiecha/Zofia Szczeniewska/Krystyna Jakubowska/
              Lidia Chmielnicka/Barbara Niemczyk/Halina Aszkielowicz/
              Krysyna Krupowa/Jadwiga Ksiazek/Krystyna Ostromecka

8. USA
              Patti Lucas Bright
              Ann Heck
              Fanny Hoppeau
              Ninja Jorgenson
              Laurie Lewis
              Miki McFadden
              Marilyn McReavy
              Nancy Owen
              Barbara Perry
              Mary Margaret Perry
              Sharon Peterson
              Jane Ward (Captain)
              Head Coach: Harlan Cohen

MEN INDOOR RESULTS


 GOLD    1. USSR
              Eduard Sibiryakov/Valeri Kravchenko/Vladimir Belyayev/
              Yevgeny Lapileg Antropov/Vasiliyus Matuschevas/
      Victor Mikhalchuk/Vladimir Ivanov/Yvan Bugayenkov/
      Georgi Mondzy
 
 SILVER  2. Japan
      Masayuki Minami/Katsutoshi Nekoda/Mamoru Shiragami/
      Isao Koizumi/Kenji Kimura/Yasuaki Mitsumori/
      Jungo Morita/Tadayoshi Yokata/Seiji Oko/
      Tetsuo Sato/Kenji Shimaoka
         
 BRONZE  3. Czechoslovakia
      Antonin Prochazka/Jiri Svoboda/Lubomir Zajicek/
      Josef Musil/Josef Smolka/Wladimir Petlak/
      Petr Kop/Frantisek Sokol/Bohumil Golian/
      Zdenek Groessl/Pavel Schenk/Drabomir Koudelka

        
7. USA  (beat #1 USSR in first round) 
      John Alstrom/Mike Bright/Wink Davenport/H.S. Smitty Duke/Tom Haine/Jack Henn/Butch May/
      Dan Patterson/Larry Rundle/Jon Stanley/Rudy Suwara/Pedro  Pete Velsaco, 

      Alternates: Bill Clemo, Jim Vineyard
      Head Coach: Jim Coleman, Asst. Coach: Jon Lowell, Mgr: Bill Neville, Trainer: Joe Abraham


1972 - Munich, Germany

 

WOMEN INDOOR RESULTS


 GOLD    1. USSR
              Inna Ryskal/Vera Douiounova/Tatiana Tretiakova/
              Nina Smoleeva/Rosa Salikhova/Ljudmila Buldakova/
              Tatiana Gonobobleva/Lyubov Turina/Galina Leontieva/
              Tatiana Sarycheva
         
 SILVER  2. Japan
              Sumie Oinuma/Noriko Yamashita/Seiko Shimakage/
              Makiko Furukawa/Takako Iida/Katsumi Matsumura/
              Michiko Shiokawa/Takako shirai/Mariko Okamoto/
              Keiko Hama/Yaeko Yamazaki/Toyoko Iwahara
         
 BRONZE  3. North Korea
              Chun-Ok Ri/Myong-Suk Kim/Zung-Bok Kim/
              Ok-Sun Kang/Yuen-Ja Kim/He-Suk Hawan/Ok-Rim Jang/
              Myong-Suk Paek/Chun-Ja Ryom/Su-Dae Kim/Ok Jin Jong

            USA Women did not qualify

MEN INDOOR RESULTS


GOLD     1. Japan
              Katsutoshi Nekoda/Kenji Kimura/Yoshihide Fukao/
              Jungo Morita/Tadayoshi Yokota/Seiji Oko/Kenji Shimaoka/
              Yuzo Nakamura/Masayuki Minami/Tetsuo Sato/
              Yasuhiro Noguchi/Tetsuo Nishimoto
         
 SILVER  2. East Germany
              Arnold Schulz/Wolfgang Webner/Siegfried Schneider/
              Wolfgang Weise/Rudi Schumann/Eckehard Pietzsch/
              Wolfgang Lowe/Wolfgang Maibohm/Rainer Tscharke/
              Jurgen Maune/Horst Peter/Horst Hagen
         
 BRONZE  3. Soviet Union
              Victor Borsch/Vyacheslav Domani/Vladimir Patkin/
              Leonid Zaiko/Yuri Starunski/Aleksandr Saprykine/
              Vladimir Kondra/Efim Chulak/Vladimir Poutiatov/
              Valeri Kravchenko/Yevgeny Lapinsky/Yuri Poyarkov

            USA Men did not qualify (12 teams)

            US National Team: Douglas Beal, David Bright, Kirk Kilgour, Duncan McFarland, Miles Pabst, Dodge Parker,

            Daniel Patterson, Byron Shewman, Jon Stanley, Randy Stevenson, Rudy Suwara, William Wardrop

            Coaches: Al Scates, David Blanhard, Harlan Cohen, Edward De Groot Jr.


1976 - Montreal, Canada

WOMEN INDOOR RESULTS

GOLD    1. Japan
             Takako Iida/Mariko Okamato/Echiko Maedo/Noriko Matsuda/Takako Shirai/Kiyomi Kato/Yuko Arakida/Katsuko Kanesaka/
             Mariko Yoshida/Shoko Takayanagi/Hiromi Yano/Juri Yokoyama
         
SILVER  2. Soviet Union
             Anna Rostova/Lyudmila Shetinina/Lilia Osadchaya/Natalya Kushnir/Olga Kozakova/Nina Smoleeva/Lyubov Rudovskaya/
             Larisa Bergen/Inna Ryskal/Lyudmila Chernysheva/Zoya Iusova/Nina Muradian
 
BRONZE  3. South Korea
             Soon-Bak Lee/Jung-Hye Yu/Kyung-Ja Byon/Soo-Nok Lee/Myung-Sun Baik/Hee-Sook Chang/Kum-Ja Ma/Young-Nae Yun/
             Kyung Hwa Yu/Mi-Kum Park/Sook-Nok Hung/Jea-Jung Jo

            USA Women did not qualify

MEN INDOOR RESULTS


 GOLD    1. Poland
              Wlodzimiera Stefanski/Bronsilaw Bebel/Lech Lasko/Edward Skorek/Tomasz Wojtowicz/
              Wieslaw Gawlowski/Mieczyslaw Rybaczewski/Zbigniew Lubiejewski/Ryszard Bosek/
              Wlodzimierz Sadalski/Zbigniew Zarzycki/Marek Karbarz
         
 SILVER  2. Soviet Union
              Anatoli Polishuk/Vyacheslav Zaitsev/Efim Chulak/Vladimir Dorohov/Aleksandr Ermilov/
              Pavel Selivanov/Oleg Moliboga/Vladimir Kondra/Yuri Starunski/Vladimir Chernyshev/Vladimir Ulanov/
              Aleksandr Savin/Yuri Chesnokov/Vladimir Patkin
 
 BRONZE  3. Cuba
              Leonel Marshall/Victoriano Sarmientos/Ernesto Martinez/Victor Garcia/Carlos Salas/Raul Virchs/Jesus Savigne/
              Lorenzo Martinez/Diego Lapera/Antonio Rodriguez/Alfredo Figueredo/Jorge Perez
             
            USA Men did not qualify


1980 - Moscow, Russia

WOMEN INDOOR RESULTS


 GOLD    1. Soviet Union
              Nadazhda Radzevich/Natalia Razumova/Olga Solovova/Yelena Akhaminova/Larissa Pavlova/Yelena Andreuk/
              Irina Makagonova/Lyubov Kozyreva/Svetlana Nikishina/Ljudmila Chernysheva/Svetlana Nikishina/
              Svetlana Badulina/Lydia Loginova
 
 SILVER  2. East Germany
              Ute Kostrzewa/Andrea Heim/Annette Schultz/Christine Mummhardt/Hieke Lehmann/Barbara Czekalla/
              Karla Roffeis/Martina Schmidt/Anke Westendorf/Karin Puchel/Brigitte Fetzer/Katharina Bullin
         
 BRONZE  3. Bulgaria
              Tania Dimitrova/Valentina Ilieva/Galina Stancheva/Silva Petrunova/Anka Hristolova/Verka Borisova/
              Margarita Gherasimova/Roumiana Kaicheva/Maya Georgieva/Tania Gogova/Tzvetana Bozhurina/Rossitza Dimitrova
     
            USA did not compete (boycott)

MEN INDOOR RESULTS
         
 GOLD    1. Soviet Union
              Yuri Pachenko/Vyacheslav Zaitsev/Aleksandr Savin/Vladimir Dorokhov/Aleksandr Yermilov/Pavel Selivanov/
              Oleg Moliboga/Vladimir Kondra/Vladimir Chenyshev/Fyodor Lashchenov/Valeri Krivov/Vilyar Loor
         
 SILVER  2. Bulgaria
              Stoyan Counchev/Hristo Stoyanov/Dimitar Zlatanov/Dimitar Dimitrov/Petko Petkov/Mitko Todorov/Kaspar Simeonov/
              Emil Vulchev/Hristo Illiev/Yordon Angelov/Tsano Tsanov/Stefan Dimitrov
         
 BRONZE  3. Romania
              Carneliu Oros/Laurentiu Dumanoiu/Dan Girleanu/Nicu Stoian/Sorin Macavei/Constantin Sterea/Neculae Vasile Pop/
              Gunter Enescu/Valter-Korneliu Chifu/Marius Chata-Chitiga

            USA did not compete (boycott)


1984 - Los Angeles, California, USA

WOMEN INDOOR RESULTS


 GOLD    1. China
              Lang Ping/Liang Yan/Zhu Ling/Hou Yuzhu/Zhou Xiaolan/Yang Xilan/Su Huijuan/Jiang Ying/Li Yanjun/Yang Xiaojun/
              Zheng Meizhu/Zhang Rongfang 
 
 SILVER  2. USA 
             15  Jeanne Beauprey     6-0  23  UCLA
             6    Carolyn Becker      6-0  26  USC
             14  Linda Chisholm      6-2  27  Pepperdine
             3   Rita Crockett       5-8  27  Houston
             5   Laurie Flachmeier   6-0  27  Texas Lutheran
             10  Debbie Green        5-4  26  USC
             7   Flo Hyman           6-5  29  Houston
             8   Rose Magers         6-2  24  Houston
             11  Kim Ruddins         5-11 22  USC
             9   Julie Vollertsen    6-0  25  Orange Coast
             1   Paula Weishoff      6-1  22  USC
             2   Sue Woodstra        5-9  27  USC
             Head Coach: Arie Selinger

         
 BRONZE  3. Japan
              Yumi Egami/Kimie Morita/Yuko Mitsuya/Miyoko Hirose/
              Kyoko Ishida/Yoko Kagabu/Norie Hiro/Kayoko Sugiyama/
              Sachiko Otani/Keiko Miyajima/Emiko Odaka/Kumi Nakoda

MEN INDOOR RESULTS

 GOLD    1. USA 
    12  Aldis Berzins     6-2  28  Ohio State
      7  Craig Buck        6-8  26  Pepperdine
      5  Rich Duwelius     6-6  30  Ohio State
      1  Dusty Dvorak      6-3  26  USC
     15  Karch Kiraly      6-3  24  UCLA
     10  Chris Marlowe     6-3  31  San Diego State
     13  Pat Powers        6-5  26  USC
      3  Steve Salmons     6-4  26  UCLA
      2  Dave Saunders     6-3  24  UCLA
      4  Paul Sunderland   6-4  32  Loyola
      6  Steve Timmons     6-5  24  USC
      9  Marc Waldie       6-4  29  Ohio State
      Head Coach: Doug Beal

 
 SILVER  2. Brazil
              Bernardo Rezende/Mario Xando/Oliveria Neto/
              Antonio Ribeiro/Jose Junior Montanaro/Ruy Campos Nascimento/
              Renan Dal Zotto/William Silva/Amauri Ribeiro/Marcus Freire/
              Domingos Lamapariello Neto/Bernard Rajzman/Fernando D'Avila

 BRONZE  3. Italy
              Marco Negri/Pier Paolo Lucchetta/Giancarlo Dametto/
              Franco Bertoli/Francesco Dall'Olio/Piero Rebaudengo/
              Giovanni Errichiello/Guide De Luigi/Fabio Vullo/
              Giovannil Lanfranco/Paolo Vecchi/Andrea Lucchetta


1988 - Seoul, Korea

WOMEN INDOOR RESULTS

 GOLD    1. USSR
              Olga Chkournova/S. Korytova/Marina Koumych/
      T. Krainova/O. Krivocheeva/Marina Nikoulina/
      Valentina Oguienko/Elena Ovtchinikova/
      Irna Parkhomtchouk/Tatiana Sidorenko/
      Irina Smirnova/Elena Volkova
 
 SILVER  2. Peru 
      Luisa Cervera/A. De La Guerra/Demisse Fajardo/
      Miriam Gallardo/Rosa Garcia/Isabel Heredia/
      Katherine Horny/Natalia Malaga/Gabriela Perez Del Solar/
      Cecilia Tate/Gina Torrealva/Cenaido Uribe
         
 BRONZE  3. China
      Cui Yongmei/Hou Yuzhu/Jiang Ying/Li Guojun/
      Li Yueming/Su Huijuan/Wang Yajun/
      Wu Dan/Yang Ziaojun/Yang Xilan/Zhao Hong/
      Zheng Meizhu
         
         7. USA
              Deitre Collins
              Caren Kemner
              Laurel Kessel
              Liz Masakayan
              Jayne McHugh
              Melissa McLinden
              Kim Oden
              Keba Phipps
              Angela Rock
              Kim Ruddins
              Liane Sato
              Tammy Webb
              Head Coach: Terry Liskevych

MEN INDOOR RESULTS


 GOLD    1. USA 
              Craig Buck
              Bob Ctvrtlik
              Scott Fortune
              Karch Kiraly
              Ricci Luyties
              Doug Partie
              Jon Root
              Eric Sato
              Dave Saunders
              Jeff Stork
              Steve Timmons
              Troy Tanner

 
 SILVER  2. Soviet Union
      I. Antonov/V. Chkourikine/Andre Kouzentsov/Evgueny Krasilnikov/
      Valeri Lossev/Yuri Pachenko/Igor Rounov/Iouri Sapega/
      Andre Sorokolet/Yuri Cherednik/Raimond Vilde/
      Vyacheslav Zaitsev
         
 BRONZE  3. Argentina
      Daniel Castellani/Daniel Colla/Henri Conte/J. Cuminetti/E. De Palma/Alejandro Dix/Waldo Kantor/
      E. Martine/R.Quiroga/J. Uriarte/Carlos Weber/C. Zulianello


1992 - Barcelona, Spain

WOMEN INDOOR RESULTS


 GOLD    1. Cuba
       Tania Ortiz/Marlenys Costa/Mireya Luis/Lilia Izquierdo/Idalmis Gato/Raisa O'Farrill/Regla Bell/Regla Torres/
       Norka Latamblet/Mercedes Calderon/Ana Fernandez/Magali Carvajal
  
 SILVER  2. Unified Team
       Valentina Oguienko/Natalia Morozova/Marina Nikulina/Elena Batukhtina/Irina Smirnova/Tatiana Sidorenko/
       Tatiana Menshova/Evguenia Artamonova/Galina Lebedeva/Svetlana Vasilevskaia/Elena Chebukina/Svetlana Korytova
          
 BRONZE  3. USA
            13  Tara Cross-Battle OH  6-0  156  23  Long Beach,CA/LB State
            12  Janet Cobbs       OH  6-0  155  25  St. Paul,MN/North Dakota St
            5   Lori Endicott     S   5-9  153  24  Springfield,MO/Nebraska
            7   Caren Kemner      OH  6-1  175  27  Quincy,IL/Arizona
            15  Ruth Lawanson     OH  5-10 165  28  Fresno,CA/Fresno State
            8   Tammy Liley   OPP/MB  5-11 150  27  Westminster,CA/Arizona State
            9   Elaina Oden       MB  6-1  195  25  Irvine,CA/Pacific
            4   Kim Oden          MB  6-3  152  28  Irvine,CA/Stanford
            1   Teee Sanders      OH  5-11 145  24  Long Beach,CA/Hawaii
            14  Liane Sato        BR  5-4  120  27  Santa Monica,CA/SD State
            6   Paula Weishoff OPP/MB 6-1  165  30  Torrance,CA/USC
            2   Yoko Zetterlund   S   5-11 149  23  San Fran,CA/Waseda(Japan)
            Head Coach: Terry Liskevych

MEN INDOOR RESULTS


 GOLD    1. Brazil
     Marcelo Negrao/Jorge De Brito/Giovane Gavio/Paulo Silva/Mauricio Lima/Janelson Carvalho/Douglas Chiarotti/
     Antonio Gouveia/Talmo De Oliveira/Andre Ferreira/Alexandre Samuel/Amauri Ribeiro
 
 SILVER  2. Netherlands
     Martin Teffer/Henk-Jan Held/Ron Boudrie/Marko Klok/Ronald Zwerver/Avital Selinger/Edwin Benne/
     Olof Van Der Meulen/Peter Blange/Jan Posthuma/Martin Van Der Horst/Ronald Zoodsma
         
 BRONZE  3. USA  
 
            17  Nick Becker     OH  6-4  200  24  Newport Beach, CA/USC 
             16  Carlos Briceno  OH  6-4  200  25  Fountain Valley, CA/Hawaii
             4   Bob Ctvrtlik    OH  6-4  200  29  Long Beach, CA/Pepperdine
             8   Scott Fortune   OH  6-5  191  26  Laguna Beach, CA/Stanford
             2   Dan Greenbaum   S   6-3  187  23  Rolling Hills, CA/USC
             18  Brent Hillard   OPP 6-5  184  22  Dana Point, CA/Long Beach St
             5   Bryan Ivie      MB  6-6  215  23  Manhattan Beach, CA/USC
             15  Doug Partie     MB  6-5  204  31  Santa Barbara, CA/UCLA
             9   Bob Samuelson   MB  6-5  217  26  Marina del Rey, CA/CSUN
             14  Eric Sato       BR  5-10 156  26  Santa Monica, CA/Pepperdine
             10  Jeff Stork      S   6-4  200  32  Topanga Canyon,CA/Pepperdine
             6   Steve Timmons   OPP 6-5  204  34  Newport Beach,CA/USC
             Head Coach: Fred Sturm


1996 - Atlanta, Georgia, USA

19 July 1996 - 04 August 1996
First Olympics with BEACH Volleyball

Participation:
197 NOCs (Nations)
10,318 athletes (3,512 women, 6,806 men)
271 events
47,466 volunteers
15,108 media (5,695 written press, 9,413 broadcasters)

MEN INDOOR RESULTS:

:
GOLD - NETHERLANDS

VAN DER MEULEN, Olof
BLANGE, Peter
GRABERT, Rob
VAN DE GOOR, Mike
LATUHIHIN, Misha
HELD, Henk-Jan
RODENBURG, Brecht
GORTZEN, Guido
SCHUIL, Richard
ZWERVER, Ronald
VAN DE GOOR, Bas
POSTHUMA, Jan

SILVER - ITALY

BERNARDI, Lorenzo
BOVOLENTA, Vigor
BRACCI, Marco
CANTAGALLI, Luca
GARDINI, Andrea
GIANI, Andrea
GRAVINA, Pasquale
MEONI, Marco
PAPI, Samuele
SARTORETTI, Andrea
TOFOLI, Paolo
ZORZI, Andrea

BRONZE - YUGOSLAVIA

BRDJOVIC, Dejan
PETROVIC, Zarko
KOVAC, Slobodan
GRBIC, Vladimir
GRBIC, Nikola
TANASKOVIC, Zeljko
JOKANOVIC, Rajko
MESTER, Djula
BATEZ, Vladimir
VUJEVIC, Goran
GERIC, Andrija
DJURIC, Djordje

USA - 9th

WOMEN INDOOR RESULTS:


GOLD - CUBA

CARVAJAL, Magaly Esther
TORRES, Regla
BELL, Regla Maritza
IZQUIERDO, Lilia
LUIS, Alejandrina
RUIZ, Yumilka
GATO, Idalmis
FERNANDEZ, Ana Ibis
COSTA, Marlenis
AGUERO, Taismari
O'FARRILL, Raisa
FRANCIA, Mirka

SILVER - CHINA

LAI, Yawen
CUI, Yongmei
PAN, Wenli
WANG, Ziling
SUN, Yue
LI, Yan
HE, Qi
LIU, Xiaoning
WU, Yongmei
ZHU, Yunying
WANG, Lina
WANG, Yi

BRONZE - BRAZIL

CUNHA, Marcia Regina
DIAS, Virna
SANGLARD, Ana Flavia
CONNELLY, Ana Paula
VENTURINI, Fernanda
CALDEIRA, Hilma Aparecida
SOUZA, Helia Rogerio
SURUAGY, Sandra
MOSER, Ana Beatriz
BARROS, Leila
BODZIAK, Ericleia "Filo"
ALVARES, Ana Margarita

FOURTH - RUSSIA

MEN BEACH RESULTS:

 

GOLD - Karch Kiraly & Kent Steffes      USA
SILVER - Mike Dodd & Mike Whitmarsh USA

BRONZE - John Child & Mark Heese     Canada

WOMEN BEACH RESULTS:

 

GOLD - Sandra Pires Tavares & Jaqueline Silva Cruz Brazil
SILVER - Monica Rodrigues & Adriana Samuel Ramos Brazil
BRONZE - Natalie Cook & Kerri Pottharst Australia


2000 - Sydney, Australia

15 September 2000 - 01 October 2000

The Sydney 2000 Games were the largest yet, with 10,651 athletes competing in 300 events. 
Participation:

199 NOCs (Nations) and 4 individual athletes (IOA)
10,651 athletes (4,069 women, 6,582 men)
300 events
46,967 volunteers
16,033 media (5,298 written press, 10,735 broadcasters)


MEN INDOOR RESULTS:

GOLD - YUGOSLAVIA (def. Russia 25-22, 25-22, 25-20)

BATEZ, Vladimir
GERIC, Andrija
GRBIC, Nikola
GRBIC, Vladimir
KOVAC, Slobodan
VUJEVIC, Goran
BOSKAN, Slobodan
MESTER, Djula
MIJIC, Vasa
MILJKOVIC, Ivan
PETKOVIC, Veljko
VUSUROVIC, Igor 

SILVER - RUSSIA

GUERASSIMOV, Alexandre
KAZAKOV, Alexei
OLIKHVER, Ruslan
KHAMOUTTSKIKH, Vadim
GORYUSHEV, Valeriy
CHOULEPOV, Igor
MITKOV, Evgueni
TETYUKHIN, Sergey
IAKOVLEV, Roman
OUCHAKOV, Konstantin
SAVELIEV, Ilia
KOULECHOV, Alexei

BRONZE - ITALY

BRACCI, Marco
GARDINI, Andrea
GIANI, Andrea
GRAVINA, Pasquale
MEONI, Marco
PAPI, Samuele
SARTORETTI, Andrea
TOFOLI, Paolo
MASTRANGELO, Luigi
ROSALBA, Simone
CORSANO, Mirko
FEI, Alessandro

4th         - ARGENTINA

 

USA - 11th

WOMEN INDOOR RESULTS:

GOLD - CUBA (record third consecutive gold medal in women's Olympic volleyball) 

                          25-27, 32-34, 25-19, 25-18, 15-7 Final

BELL, Regla Maritza
FRANCIA, Mirka
GATO, Idalmis
IZQUIERDO, Lilia
RUIZ, Yumilka
TORRES, Regla
LUIS, Alejandrina
SANCHEZ SALFRAN, Martha
AGUERO, Taimaris
COSTA, Marlenis
FERNANDEZ, Ana Ibis
BARROS, Zoila

SILVER - RUSSIA

ARTAMONOVA, Evguenia
GODINA, Elena
POTACHOVA, Olga
BATOUKHTINA, Elena
MOROZOVA, Natalia
BELIKOVA, Anastassia
CHACHKOVA, Lioubov
TICHTCHENKO, Elizaveta
VASSILEVSKAIA, Elena
GAMOVA, Ekaterina
GRATCHEVA, Tatiana
SARGSIAN, Inessa

BRONZE - BRAZIL  (def. USA 25-18, 25-22, 25-21)

BARROS, Leila
DIAS, Virna
COIMBRA, Erika
CONCEICAO, Janina
FRAGA, Kely
LIMA, Ricarda
LOPES, Katia
OLIVEIRA, Walewska
OLIVEIRA, Elisangela
RODRIGUES, Karin
SILVA, Raquel
SOUZA, Helia Rogerio

4th - USA

MEN BEACH RESULTS:


GOLD -   Dain Blanton and Eric Fonoimoana         USA          (def. Brazil   12-11, 12-9)
SILVER -   Jose Marco Melo and Ricardo Santos   BRAZIL 

BRONZE -   Jorg Ahmann & Axel Hager                 GERMANY
4th - PORTUGAL

WOMEN BEACH RESULTS:

 

GOLD -     Natalie Cook and Kerri Pottharst           AUSTRALIA          (def. Brazil 12-11, 12-10)

SILVER -  Adriana Behar and Shelda Bede             BRAZIL
BRONZE - Sandra Pires and Adriana Samuel         BRAZIL


 

2004 - Athens, Greece

 

Men's Volleyball Olympic Games 2004

FINAL Standings

 

GOLD

1

BRAZIL

SILVER

2

ITALY

BRONZE

3

RUSSIA

 

4

U.S.A.

 

5

ARGENTINA

 

 

GREECE

 

 

POLAND

 

 

SERBIA & MONTENEGRO

 

9

FRANCE

 

 

NETHERLANDS

 

11

AUSTRALIA

 

 

TUNISIA

 

Women's Volleyball Olympic Games 2004

FINAL Standings

 

GOLD

1

CHINA

SILVER

2

RUSSIA

BRONZE

3

CUBA

 

4

BRAZIL

 

5

ITALY

 

 

JAPAN

 

 

KOREA

 

 

U.S.A.

 

9

GERMANY

 

 

GREECE

 

11

DOMINICAN REPUBLIC

 

 

KENYA

 

Men's BEACH Volleyball Olympic Games 2004

FINAL Standings

GOLD 1 Ricardo-Emanuel BRA BRA
SILVER 2 Bosma-Herrera ESP ESP
BRONZE 3 Heuscher-Kobel SUI SUI
  4 Prosser-Williams AUS AUS
  5 Child-Heese CAN CAN
    Dieckmann-Scheuerpflug GER GER
    Laciga M.-Laciga P. SUI SUI
    Holdren-Metzger USA USA
  9 Baracetti-Conde ARG ARG
    Schacht-Slack AUS AUS
    Benjamin-Marcio Araujo BRA BRA
    Dieckmann-Reckermann GER GER
    Kjemperud-Hoidalen NOR NOR
    Maia-Brenha POR POR
    Rorich-Pocock RSA RSA
    Berg-Dahl SWE SWE
  17 Berger-Gosch AUT AUT
    Alvarez-Rosell CUB CUB
  19 Nowotny-Gartmayer AUT AUT
    Canet-Hamel FRA FRA
    Michalopoulos-Beligratis GRE GRE
    Maaseide-Horrem NOR NOR
    Hernandez-Papaleo PUR PUR
    Blanton-Nygaard USA USA

 

Women's BEACH Volleyball Olympic Games 2004

FINAL Standings

GOLD 1 Walsh-May USA USA
SILVER 2 Adriana Behar-Shelda BRA BRA
BRONZE 3 McPeak-Youngs USA USA
  4 Cook-Sanderson AUS AUS
  5 Ana Paula-Sandra Pires BRA BRA
    Dumont-Martin CAN CAN
    Pohl-Rau GER GER
    Perrotta-Gattelli ITA ITA
  9 Lochowicz-Pottharst AUS AUS
    Yanchulova-Yanchulova BUL BUL
    Tian Jia-Wang Fei CHN CHN
    L. Peraza-F. Grasset CUB CUB
  Celbova-Novakova CZE CZE
    Lahme-Müsch GER GER
    Koutroumanidou-Arvaniti GRE GRE
    Sfyri-Karadassiou GRE GRE
  17 Tokuno-Kusuhara JPN JPN
    Maaseide-Glesnes NOR NOR
  19 L.Wang-W.H. You CHN CHN
    Gaxiola-Garcia MEX MEX
    Leenstra-Kadijk NED NED
    Hakedal-Torlen NOR NOR
    Naidoo-Willand RSA RSA
    Schnyder-Kuhn SUI SUI

 


Copyright ©Volleyball World Wide
Volleyball World Wide on the Computer Internet/WWW
http://www.Volleyball.ORG/